Чи можна юридичній особі обійтись без юридичної адреси?

Для відповіді на питання чи потрібна юридичній особі юридична адреса необхідно дати визначення поняттям «податкова адреса», «місцезнаходження» та «юридична адреса» та встановити між ними різницю.

Почнемо з місцезнаходження.

Відповідно до ст. 93 Цивільного кодексу України (далі – ЦК) місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку. Податковою адресою юридичної особи, відповідно до ст. 45 Податкового кодексу України (далі – ПК) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань. Тобто по факту, норма ПК відносно податкової адреси є бланкетною та відсилає нас до інформації в реєстрі, що вноситься відповідно до відомостей, наданих особою, що реєструє такий суб’єкт господарювання. В свою чергу п. 10 ч. 2 ст. 9 ЗУ «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі – ЗУ «Про державну реєстрацію») використовує вже відомий нам з ЦК термін «місцезнаходження».

Юридична адреса в Києві

Поняття «юридична адреса» відсутнє в законодавстві України та походить скоріше з бізнес лексикону. За своєю суттю це поняття тотожне місцезнаходженню та повинно відповідати всім його критеріям. Однак в сучасних реаліях пандемії та бізнесу юридична адреса є просто офіційною адресою, що вказується в усіх статутних та інших документах компанії, а також використовується для комунікації з державними органами.
Отже, юридична адреса – обов‘язковий атрибут будь-якої юридичної особи. Чи можливо таке, щоб компанія не мала юридичної адреси взагалі? Та що робити, коли у вас закінчився договір оренди і ви втратили юридичну адресу? Місцезнаходження юридичної особи, відповідно до вже згаданої нами ст. 9 ЗУ «Про державну реєстрацію» це обов’язкова інформація, що повинна міститися в державному реєстрі. Саме тому, при реєстрації, ви будете зобов’язані надати адресу державному реєстратору. У разі, якщо ви втратили право користування приміщенням (закінчився договір оренди, продали або іншим чином відчужили тощо), доки ви не проведете реєстраційні дії зі зміни місцезнаходження юридичної особи в реєстрі у вас ця офіційна адреса не зміниться. Тобто, виходячи з зазначеного вище, у юридичної особи в будь-якому випадку буде юридична адреса, а от актуальна вона чи ні тут вже інше питання.

Юридична адреса в Києві

Які наслідки якщо вказана неправильна або неактуальна адреса?

Відповідальність у разі зазначення вигаданої або неактуальної юридичної адреси у реєстрі відсутня та це не означає, що відсутні і негативні наслідки.

Тут варто зважати на кілька нюансів:

  • Якщо в юридичної особи вказана не актуальна адреса то ви навряд чи зможете вчасно отримувати листи. Це означає, що вся кореспонденція від судів, податкової, контрагентів і т.д. буде отримана з запізненням або взагалі повернута відправникові. Це, в свою чергу, тягне за собою пропущення строків для взаємодії з державними органами або строків для оскарження дій останніх, втрату первинних бухгалтерських документів від контрагентів тощо.
  • Всі перевірки будуть йди до вас за адресою, вказаною в реєстрі. Якщо така адреса не актуальна та у вас відсутня можливість на час перевірки потрапити в таке приміщення, то це може мати негативні наслідки у вигляді штрафів за не допуск перевірки (зокрема Держпраці). Крім того, у тому випадку, коли ви зареєстровані як платник ПДВ, то вам можуть зупинити реєстрацію податкової накладної спираючись на ризиковість операції через відсутність суб’єкта господарювання за офіційним місцем реєстрації. Звісно, такі рішення можна оскаржувати, але краще запобігати виникненню таких проблем. Яке наразі найкраще рішення при виборі адреси для реєстрації?
    Варіантів у вас кілька:
    1) Зареєструвати юридичну особу за домашньою адресою одного з засновників
    2) Зняти окреме приміщення та організувати там офіс
    3) Скористатися послугою юридичної адреси.

юр адрес в Киеве

Всі ці варіанти мають як свої плюси так і мінуси, тож розберемо їх окремо.

– Домашня адреса як адреса для юридичної особи

Відповідно до ст. 320 ЦК Власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом. При цьому, ЦК у ст. 813 містить обмеження, а саме якщо наймачем є юридична особа, вона може використовувати житло лише для проживання у ньому фізичних осіб. Фінальним штрихом у цьому списку стане норма Житлового кодексу Української РСР (так-так він діючий і зараз), а саме ст. 6, яка передбачає, що жилі будинки і жилі приміщення призначаються для постійного або тимчасового проживання громадян, а також для використання у встановленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків. Надання приміщень у жилих будинках для потреб промислового характеру забороняється. І хоч розміщення офісу в квартирі для будь-якої особи далеке від використання для потреб промислового характеру та все ж державні органи можуть трактувати це на свій розсуд, хоч і з натяжкою у зв’язку з відсутністю поняття «потреби промислового характеру» у законодавстві. Отже, використання помешкання для реєстрації юридичної особи можливе, однак не у всіх випадках. Зокрема є пряма заборона в ЦК про використання юридичною особою орендованого житла в якості офісу. Крім цього, будь-які перевірки державних органів будуть йти за цією адресою, а це не найприємніші гості у вашому помешканні.

– Оренда реального приміщення для розміщення там офісу

З боку державних органів та законодавства – це найбільш правильний варіант. Однак постає питання чи потрібно таке робити в період карантину, коли весь менеджмент знаходиться на віддаленій роботі, а офіс потрібен лише номінально. Такий варіант можливий і коли ви започатковуєте старт-ап, а всі ваші працівники працюють з різних місць або коворкінгів…

– Віртуальний офіс або оренда юридичної адреси

Цей спосіб дає вам можливість організувати свій віддалений офіс та вказати місцезнаходження вашої юридичної особи за певною адресою з можливістю отримання кореспонденції та фактичної оренди на час проведення перевірки. Така можливість передбачена в законодавстві багатьох країн, а в України просто відсутня заборона. Крім цього, вартість таких послуг достатньо демократична та починається з 2500 грн. за рік.
Однак при виборі юридичної адреси необхідно перевіряти певні моменти, зокрема: чи існує така будівля в реальності; чи є можливість фактичної оренди приміщення для проходження перевірки; як часто перевіряється кореспонденція та де її можливо отримати; чи є у орендодавця право передавати таке приміщення в оренду чи суборенду.

Загалом, як висновок, необхідно зазначити, що юридична адреса/віртуальний офіс є найбільш оптимальним варіантом при вирішенні проблеми з вказанням адреси місцезнаходження компанії. Це стосується як новостворюваних компаній, так і юридичних осіб, що з різних причин змінюють своє місцезнаходження.

Оцініть статтю, пліз
Навіщо потрібна юридична адреса та чи можна без неї обійтись Чи можна юридичній особі обійтись без юридичної адреси? Для відповіді на питання чи потрібна юридичній особі юридична адреса необхідно дати визначення поняттям «податкова адреса», «місцезнаходження» та «юридична адреса» та встановити між ними різницю. Почнемо з місцезнаходження. Відповідно до ст. 93 Цивільного кодексу України (далі – ЦК) місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування […]
5 1 5 8