
Опубліковано: 10. 04. 2021
Ми, юристи, зазвичай працюємо в ситуації крайньої ворожості опонентів один до одного. Це логічно, оскільки в інших станах сторони, що перебувають у конфлікт,зазвичай не приходять і якщо вже вони з’явилися в кабінеті юриста – це означає, що всі інші методи були випробувані і не мали ефекту.
На жаль, в нашій ментальності поки що не прийнято розглядати юриста як посередника і миротворця в процесі суперечки. А дарма! Адже цей формат набагато більш вигідний і вартує менших ресурсів, ніж більш войовничі.
І називається цей формат – медіація.
Що таке медіація?
Медіація – це метод вирішення спірної ситуації за допомогою незалежного посередника – медіатора – з метою пошуку компромісу і взаємовигідного вирішення конфлікту.
Медіація служить прийняттю рішення, що влаштовує обидві сторони спору. В основу беруться не правові аспекти та докази (як було б при розгляді в судовому порядку), а інтереси сторін.
Даний метод може застосовуватися в рішеннях розбіжностей в будь-якій площині: цивільних спорів, правових, сімейних тощо.
Чому медіація, а не інші методи?
Медіація має ряд істотних переваг.
- Примирення не тягне за собою втрат, в той час як війна – це завжди витрати (як матеріальні, так і часові).
- Існує нормативна основа для такої процедури, прийнята в першому читанні (медіатор – це не психолог, а експерт в юриспруденції, тому в основі методу лежить саме юридичний підхід).
- Медіація – це швидко, а судового засідання можна чекати роками. Причин тому безліч: банальна відсутність кадрів, погане матеріальне забезпечення суду, бюрократичні витрати. Так що зовсім не факт, що на момент фактичного суду конфлікт буде для вас актуальним так само, як зараз.
- В Україні досить низький відсоток фактичного виконання судових рішень. Іншими словами, навіть якщо ви виграєте суд – це не гарантія повноцінного захисту ваших інтересів.
Антон Подать, старший юрист FIDEM MORIS