Сам собі адвокат

Органи державної влади, а зокрема і суд, покликані захищати ваші права та законні інтереси.

Досить часто клієнти ставлять витання: «Чи можу я сам себе захищати та представляти в суді?», і відповідь тут водночас проста та неоднозначна.

У більшій своїй практиці наша компанія здійснює представництво за правилами цивільного та господарського судочинства, а найчастішими в нашій країні є саме цивільні позови, тому розглянемо на їх прикладі.

Відповідно до Цивільного процесуального кодексу України сторона (позивач або відповідач), третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах особи, може брати участь у судовому процесі особисто (самопредставництво) та/або через представника. Особиста участь у справі фізичної особи не позбавляє її права мати у цій справі представника.

З цього маємо зробити висновок про те, що ви в повній мірі можете написати позовну заяву, подати її в суд та відстоювати свою позицію у засіданні самостійно без всяких там посередників.

З чого необхідно почати?

До написання та подачі позовної заяви в суд вам необхідно сформувати свої вимоги, продумати стратегію захисту та зібрати всі можливі докази.

Найпроблемнішим у цьому випадку пошук доказів та їх прив’язка до фактичних даних, адже будь-яка наведена вами обставина повинна підтверджуватися документами чи то пак показами свідка. І в залежності від того, що це за обставина у вас можуть виникнути труднощі.

Крім того, раджу ознайомитися з такими критеріями (вимогами до них) доказів як належність, допустимість, достатність та достовірність. Всю інформацію зможете знайти в главі 5 Цивільного процесуального кодексу України.

Також варто тримати у голові, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Як приклад можемо зазначити передачу грошей. Якщо ви не попросили у особи, яка їх від вас отримала жодного документу, то замінити це показами свідка буде досить важко.

Що з себе уявляє позовна заява?

Вимоги до змісту позовної заяви або іншого документу ви можете знайти в тому ж Цивільному процесуальному кодексі України, і наче ніяких підводних каменів тут немає, але завжди є «але»…

Можу дати кілька порад, виходячи з практичного досвіду.

– По-перше, послідовно викладайте в заяві всі наявні обставини справи і обов’язково підкріплюйте їх доказами та нормативним обґрунтуванням. Залазити у нетрі не обов’язково, але пересвідчитися чи зрозуміло те що ви написали іншій сторонній особі варто.

– По-друге, подивіться судову практику з вашого питання. Так, ваша ситуація унікальна, так немає однакових справ… Але з 99% вірогідністю з того чи іншого боку норми права вже застосовувалися у тих чи інших подібних ситуаціях. Крім того, ви зможете переглянути, які докази подавалися та, які докази не дуже хочуть приймати судді в цій категорії справ.

– По-третє, ЗАВЖДИ! лізьте у першоджерело і не беріть за чисту монету поради з інтернету чи вашої рідні в якої таке вже ставалося. Звісно ви можете знайти багато корисних порад з минулого, вони можуть бути навіть дієві, але законодавство це динамічна штука і змінюється частіше ніж того хотілося б (причини цього розвиток все нових аспектів відносин між людьми).

Будьте готові, що позовна заява це тільки крихта з необхідних заяв.

Так, написання позовної заяви, якщо це для вас вперше, то вже є іноді випробуванням нервів та витримки, однак, то іноді навіть буває не 20% паперової роботи.

Навіть розтягнувши статтю в кілька десятків сторінок я не зможу зазначити, які заяви та документи вам може знадобитися подавати в суд… Та кілька прикладів основних я все ж зможу навести.

Перше, що варто пам’ятати при подачі позову до суду, то судова справа – це гра для двох або більше осіб. Якщо ви думаєте, що ваш умовний кривдник буде погоджуватися з усім, що ви написали в позовній заяві, то глибоко помиляєтеся. Тож перше, що варто продумати, які аргументи може навести ваш опонент у відзиві та вже починати готуватися до написання відповіді на відзив.

Друге, що найчастіше пишуть, то є клопотання про витребування доказів. Відповідно до норм Цивільного процесуального кодексу ви повинні подати всі докази з першою заявою по суті. Однак бувають випадки коли таку інформацію ви просто так отримати від державних органів не можете і тоді потрібно звертатися до суду. Суд в свою чергу за вашою заявою витребовує їх.

Трете, що може знадобитися це написання заяви про проведення судового засідання в режимі відеоконференції. Життя зараз бентежне і доїхати в певну дату до суду буває не просто, тому взяти участь у процесу можна майже по скайпу (звісно не по скайпу, але принцип той же, просто через спеціальний сервіс з захищеним зв’язком).

Четверте, що може знадобитися – клопотання про відкладення розгляду справи. Ми всі люди, всі хворіємо і маємо нагальні непередбачувані справи, тому суд надає можливість за вагомої причини переносити розгляд на інший день, якщо у вас щось сталося. Тільки подбайте про докази обставин, які заважають вам прийти до суду і додайте їх до клопотання.

Ну і звісно ж заява про видачу судового рішення з відміткою про його вступ в законну силу. Це мастхев всіх цивільних процесів. По іншому рішення вам не видадуть)

Це далеко не вичерпний перелік, тому будьте уважні і ознайомлюйтесь з процесуальними нормами. Жодна необхідна вам дія судом просто так не робиться без вашої ініціативи.

Наостанок скажу про судовий збір.

Для того, щоб суд почав розглядати вашу справу обов’язкова має бути сплачений судовий збір. Хвала технологіям, зараз не потрібно його вираховувати вручну, а квитанцію можна сформувати на сайті того суду куди ви подаєте позов. 

Є виключення щодо необхідності його сплати, зокрема у справах про захист прав споживачів та для певних категорій осіб. Тут потрібно почитати Закон України «Про судовий збір» та у деяких випадках певні спеціальні нормативно-правові акти.

І як завжди мушу попередити, що у статті зазначені тільки основні та узагальнені моменти, тому за відсутності впевненості у своїх силах раджу звертатися до фахівців)

Оцініть статтю, пліз
Чи може особа сама себе захищати в суді Сам собі адвокат Органи державної влади, а зокрема і суд, покликані захищати ваші права та законні інтереси. Досить часто клієнти ставлять витання: «Чи можу я сам себе захищати та представляти в суді?», і відповідь тут водночас проста та неоднозначна. У більшій своїй практиці наша компанія здійснює представництво за правилами цивільного та господарського судочинства, а найчастішими […]
5 1 5 2