Опубліковано : 01. 08. 2021
Орієнтовний час читання: 2 хвилини
Всі говорять про законопроект №5600, який піднімає податки: деталі
Після прийняття в першому читанні законопроекту №5600 01.07.2021 піднялася досить великий галас навколо нововведень до Податкового кодексу України. Як відзначають багато парламентаріїв, даний закон спрямований на великих гравців ринку української економіки і дозволить збільшити надходження до українського бюджету.
Зокрема, як приклад, великі підприємства очікує:
- підвищення плати за викиди СО2;
- підвищення ставки екологічного податку за викиди шкідливих речовин в воду. Правда підвищення передбачається з 2029 роки;
- підвищення ставки акцизу на залізну руду;
- та інше.
Але середньому і малому бізнесу теж радіти не доводиться.
Що ж зміниться для більшої частини підприємств?
Першим нововведенням буде можливість податкової заборонити керівнику будь-якого підприємства виїжджати за межі країни. Такі повноваження фіскали отримають при наявності у компанії податкових боргів. Також, ДПІ отримають можливість стягувати борги підприємств по податках прямо за рахунок коштів боржника, наявних у банку. І це навіть без рішення суду… Спірною нормою буде і нарахування штрафів без права оскарження до його сплати.
Принцип такий – плати, а потім оспорюй.
Крім суб’єктів господарської діяльності законопроект привнесе нововведення і в життя звичайних громадян. Це буде мати місце в силу підвищення податків на продаж і купівлю нерухомого майна. Зокрема, даний документ вводить ПДФО в розмірі 18% від суми продажу з третього і наступних об’єктів нерухомого майна за звітний період. Для порівняння, в даний момент ставка ПДФО на продаж третього і наступних об’єктів нерухомості становить всього 5%. Компенсація недоотриманого прибутку будівельних компаній звичайно ж ляже на плечі кінцевого споживача і викличе подорожчання як первинної, так і вторинної нерухомості. Але не нерухомістю єдиною…
Може подорожчати (швидше за все так і буде) і мобільний зв’язок з інтернетом, адже даний законопроект підвищує плату за користування радіочастотами на 5% для операторів по Україні. Але на цьому негативні сторони документа не закінчуються. Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень даного законопроекту №5600, він набирає чинності з 01.07.2021.
Ми не знаємо на що можна списати цю норму: спеціально вона внесена з порушенням законодавства або це помилка законодавчої техніки недосвідченого творця цього документа, але факт залишається фактом, що він суперечить нормам Податкового кодексу в певній мірі. Так, Податковий кодекс, а саме п.4.1.9 передбачає, що одним з основних принципів податкового законодавства України є СТАБІЛЬНІСТЬ, яка повинна проявлятися в тому, що зміни в будь-які елементи податків і зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки. Податки і збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.