Як було раніше

З грудня 2017 року ФОПи були зобов’язані сплачувати єдиний соціальний внесок – не мали значення, працюють вони зараз чи ні. Саме тоді до законодавства, що регулює сплату ЄСВ, були внесені зміни, які набули чинності з 1 січня 2017 року – вони передбачали обов’язок фізичних осіб-підприємців щоквартально сплачувати ЄСВ на рівні мінімального страхового внеску.
Тобто якщо “сплячі ФОПи” не отримували доходу у звітному періоді, вони все одно мали сплачувати ЄСВ.

Як буде тепер

13 травня 2020 року був підписаний закон №592-IX від “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування щодо усунення дискримінації за колом платників”, який набирає чинності з 1 січня 2021 року.
Зокрема, цей закон передбачає звільнення від сплати єдиного соціального внеску за місяці, у яких не було отримано доходу (прибутку), наступні категорії підприємців:

  • самозайнятих осіб
  • фізичних осіб-підприємців, які мають основне місце роботи
  • осіб, які провадять незалежну професійну діяльність
  • членів фермерського господарства

​Також закон передбачає можливість списання для “сплячих ФОПів” сум заборгованості за ЄСВ. Раніше такої можливості не було, а нараховані борги приходилось оскаржувати у судовому порядку.

Як це працюватиме

Щоб ініціювати списання заборгованості за ЄСВ, необхідно подати державному реєстратору заяву про припинення підприємницької діяльності, а до податкового органу – звітність про ЄСВ (у разі її неподання) за період з 1 січня 2017-го до 2 червня 2020 року включно. Також необхідно подати заяву про списання суми недоїмки. Протягом 15 робочих днів податковий орган проведе камеральну перевірку та ухвалить рішення щодо списання.

Оцініть статтю, пліз